A tanulás minden gyermek egyik legfőbb feladata, szülőként pedig célunk ennek a megkönnyítése és vonzóvá tétele. Az iskolai feladatoknál ez kifejezetten nehéz, hiszen nap mint nap a gyerekek határait feszegetik- otthon pedig gyakran a segítőkész szülőkét is. A megszokott papír-ceruza alapú feladatok útvesztőjéből ritkán találni tartós kiutat.

Néhány egyszerű, mégis nagyszerű praktikával a nyelvtanulást játékosabbá, érdekesebbé tudjuk tenni:

1. Építsünk be egyszerű, gyakran előforduló angol szavakat a mindennapjainkba

Akár becenévről, a hét napjainak ismétléséről vagy a számokról legyen szó, ha könnyedén vezetjük be a kifejezéseket a beszélgetéseinkbe, sokkal természetesebb lesz gyermekünk számára is az angol szavak használata. Figyeljünk arra, hogy elmondjuk, pontosan mit is jelent az elhangzott szó!

2. Hallgassunk angol nyelvű dalokat készülődés közben

A rutinokat megtörhetjük 1-1 angol nyelvű mondókával, kedves hangvételű dallal. Ha jól érthetően és artikuláltan éneklő előadót választunk, könnyen mi is megtanulhatjuk a dalszöveget és együtt dalolhatunk a reggeli öltözés vagy iskolába közlekedés során!

3. Hagyjunk angol nyelvű üzeneteket egymásnak

Lépten nyomon szeretünk üzenni gyermekünknek, jó szerencsét, szép napot vagy jó étvágyat kívánva. Tegyünk ezt meg angol nyelven! Lehet ez kézzel írott vagy telefonra küldött üzenet, a lényeg, hogy ugyanúgy illeszkedjen a rutinunkba, érződjön természetesnek.

4. Játsszunk megszokott játékokat, de angol beszéddel

A családi társasozással töltött délutánokra örök emlékként tekintünk- akár memória vagy magyar kártya került az asztalra, a kötelék és a versenyszellem összeköti a családtagokat. A jól ismert játékokat most lássuk el egy csavarral és játsszunk angolul; beszéljük meg a kártyákon lévő karakterek angol nevét és kezdődhet is a játék!

5. Kicsi szemem mit lát?

Autóban, buszon, de sétálva is, érdemes a környezetünket alaposan megfigyelni. A figyelmi funkciókat és az angol nyelvi képességeket is tudjunk egy csapásra fejleszteni ezzel az egyszerű játékkal: 1-1 tulajdonság angol nyelvű megnevezésével barkóbázzunk. „I spy with my little eye” és már mondható is méret, szín, textúra, mennyiség és más egyéb is. Nehezíthetjük úgy is, hogy egyszerre több tulajdonságot nevezünk meg, így játékostársunk több dolgot kell megjegyezzen- tehát még a memóriáját is megtornáztathatjuk!

Az otthoni játékos tanulás titka tehát nem a rutinok megszakításán vagy az erőltetett módszereken múlik, pont ellenkezőleg! Gyermekünk komfortérzete, a közösen töltött minőségi idő, a megszokott tevékenységek és játékok beépítése kulcsfontosságú. Egy-egy apró csavarral viszont szélesíthetjük ismereteiket, nyitottá tehetjük őket újabb kihívások irányába és még saját határainkat is átléphetjük.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük