A tanulási módszerek, fejlesztési lehetőségek és tanfolyamok útvesztőjében napról napra bukkannak fel újabb lehetőségek, csodát, IQ növekedést és rapid eredményeket ígérő, soha nem látott megoldások.
Ha valamiről látjuk, hogy messzi földről honosították meg hazánkban, vagy esetleg többezer család életét tette már könnyebbé, könnyebben el hisszük, hogy ez a mi problémáinkra segítséget nyújthat. Odafigyelés és egy kis kutatómunka nélkül viszont könnyen beleeshetünk csapdákba és nemcsak időnket, hanem a rászánt összeget is elpazarolhatjuk.
Az útvesztőhöz egyfajta térképként összegyűjtöttük azt az 5 fontos tényezőt, ami alapján érdemes nyelvtanulási módszert választani:

1. A számunkra megfelelő térben és módon elérhető
Online vagy személyes? Hibrid vagy félmegoldás? Mindannyian mások vagyunk, a kihívásokat is különböző módokon kezeljük. Az elmúlt években egyre több tisztán online alapú módszer látott napvilágot, ami közlekedési szempontból nagyon hasznos lehet, hiszen így időt és energiát spórolhatunk- ezzel pedig többet tudunk szánni a nyelvtanulásra.
2. Kimozdít a komfortzónánkból
Minden, ami egyszerű, könnyű és gyors, hihetetlenül vonzó lehet- végre valami, amiért nem kell küzdeni és könnyen az ölünkbe hull, ha eleget fizetünk! Ugye, hogy ezeket a sorokat olvasva elgondolkodunk azon, hogy sok ellentétet is tartalmaznak ezek a hamis ígéretek. Egy hatékony, tartós tanulási folyamat igenis nehéz, főleg az elején. Már csak azért is, mert a komfortzónánkon belül maradva nem jutottunk eredményre a korábbiakban, ezért is vagyunk még az útkeresés ösvényén. A megfelelő kihívás-képesség egyensúlyra törekedve olyan lehetőségekre bukkanhatunk, amelyek tényleg hatékonyak lehetnek!
3. Beszéltet
„Csak ne kelljen megszólalnom!”- ismerősen cseng? A feliratos sorozatok és a korlátlan információáramlás korában kifejezetten gyakori, hogy az olvasott és a hallott szöveget is könnyedén megértjük még akkor is, ha más nyelven tapasztaljuk- az aktív vagy expresszív beszéd viszont már kihívást jelent számunkra. Ehhez szintén gyakorolni szükséges- és nagyon fontos a visszajelzés is!
4. Beépíthető a mindennapi rutinunkba, tudunk rá időt szánni
Lehet jól felépített egy módszertan és akár meg is találhattuk a számunkra tökéletes megoldást is- ha a rendszeres gyakorlásra nem szánunk időt, akkor ismét azt vehetjük észre, hogy az idő elteltével mégsem érünk el sikert. Legyünk magunkkal szemben is türelmesek, hiszen bármennyire is törekszünk a tökéletességre, 1-2 hét alatt nem lehet tartós gyakorlati tudásra szert tenni. Ha minden nap csak 25-30 percet is töltünk egy bizonyos terület fejlesztésével, már akár 2-3 hónap alatt is tapasztalhatunk változást!
5. Tudományos módszerekkel megalapozott
Ami a szomszéd unokatestvérének működött, még nem biztos, hogy nekünk is fog. Ugyanaz a tanfolyam, tanár vagy alkalmazás szintén nem biztos, hogy számunkra is megfelelő lesz. A statisztikai adatok, az évtizedeken átívelő objektív kutatások azonban sokszor többezer tanuló vizsgálatával zajlanak, szigorú módszertant követve. Ezek a kutatások jobb esetben nyilvánosak, vitára adhatnak lehetőséget. Azt magabiztosan feltételezhetjük, hogy ha egy módszer kiállta a tudományosság próbáját, sokkal nagyobb eséllyel fektetjük a forrásainkat valami hasznosba!
Megfelelő nyelvtanulási módszert találni legalább olyan nehézséget okozhat, mint maga a tanulási folyamat. Ami mindenképp elmondható, az a hasznosulás: ha az elején kellő időt szánunk az alapok áttekintésére, rövidebb időn belül komolyabb eredményeket fogunk tudni elérni!